آشنایی و عیب یابی مدار پل دیودی

  • توسط elecpro
  • اردیبهشت ۹, ۱۳۹۸
  • دیدگاه غیر فعال شده است

از پل دیودی در مدارات مختلفی استفاده می شود یکی از عمده ترین استفاده ها در مبدل ولتاژ ac به DC است که از پل دیودی برای یکسوسازی خروجی ترانسفورماتور استفاده می شود. بلوک دیاگرام این مدارات به صورت زیر می باشد.

در این مدارات سیگنال ورودی از تنوع متناوب Ac و سیگنال خروجی Dc می باشد. ابتدا سیگنال ورودی برق شهری به ترانس داده می شود و عمل تبدیل ولتاژها را انجام می دهد البته این بستگی به نسبت سیم پیچ های ترانس است وقتی عمل تبدیل انجام شد سیگنال به پل دیودی داده می شود تا سیگنال یک سو، به عبارت دیگر به ولتاژ مستقیم تبدیل می شود معمولا بعد از این کار فیلتر استفاده می شود تا سیگنال dc تولید شده صاف شود سپس در صورت لزوم رگولاتور برای افزایش یا کاهش ولتاژ مورد نظر استفاده می شود.

در زیر این چهار المان را توضیح می دهیم:

  • ترانسفورماتور

ترانس وظیفه تبدیل ولتاژ به ولتاژی دیگر، چه زیاد و چه ولتآژ کم را بر عهده دارد مثلا با اتصال برق شهری ۲۲۰ ولت به ترانس می توان خروجی ac دیگری را بدست آورد.

  • پل دیودی

وظیفه پل دیودی تبدیل ولتاژ متناوب به ولتاژ مستقیم می باشد. طریقه کار آن نیز این طور است که در پیک های مثبت سیگنال ورودی، سیگنال از دو دیود خاص و در پیک های منفی نیز از دو دیود دیگر عبور می کند و خروجی دیود به صورت زیر می شود.

  • فیلتر

برای این که DC از ولتاژ Ac بدست آوریم از فیلتر معمولا خازن استفاده می کنیم. همانطور که در شکل می بینید این فیلتر باعث می شود تا پیک های سیگنال آشکارسازی شوند و فقط آن ها در خروجی پیدا شوند.

  • رگولاتور

همانطور که در شکل دیدید تعدادی ریپل ولتاژی در نمودار بدست آمده است اگر فیلتر خوب باشد به صورت خط مستقیم می شود. برای تبدیل ولتاژ مستقیم به ولتآژ دلخواه باید از رگولاتور دیگری استفاده کرد که مبدل ولتاژی می باشد.

 

منبع: All about circuits

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.