طراحی مدار فرستنده باند FM کوچک

یکی از جذاب ترین قسمت های طراحی الکترونیک, ساخت فرستنده FM است که با این فرستنده می توان صوت دلخواه خودمان را در باند مخصوصی منتشر کرد. به همین دلیل در این مقاله شما با طراحی و ساخت این نوع فرستنده آشنا خواهید شد. در ادامه همراه ما باشید.

مداری که میخواهیم به آن بپردازیم، کوچکترین فرستنده باند FM است که تا به حال طراحی شده است. مدار این فرستنده بسیار ساده و از تقویت کننده،‌ چند مقاومت،‌سلف و خازن تشکیل شده است. این مدار به تیون شدن احتیاج ندارد و روی فرکانس کریستال ۹۰ مگاهرتزی قفل شده است.

یک مدار LC نیز در مدار برای حذف فرکانس های دیگر استفاده شده است که این فرستنده بهترین دیوایس برای ارسال صدا و موزیک از طریق فرکانس FM استفاده می شود.

در شکل زیر مدار این فرستنده قابل مشاهده است. همان طور که می بینید از یک تقویت کننده توان و ولتاژ پایین صدا (LM386)،‌ ترانزیستور (PN2222A)، کریستال ۳۰ مگاهرتزی، دیود ورکتور ۱SV149 و چندین المان دیگر طراحی شده است. سلف L1 به صورت دست ساز با استفاده از سیم با قطر ۲۰SWG (کمی کمتر از ۱ میلی متر) به صورت سه دور درست شده است.

 

مدار تانک موجود در کلکتور ترانزیستور T1 که شامل خازن و سلف است، باعث سه برابر شدن فرکانس کریستال ۳۰ مگاهرتزی می شود و باند فرکانسی را ۹۰ مگاهرتز می کند که می تواند با استفاده از خازنی که بر سر راهش قرار گرفته این صوت را تا فاصله ۵۰ متری انتقال دهد.

گین تقویت کننده صوت مدار ۲۰ است که با افزایش گین می توان صوت را با توان بالا ارسال و دریافت کرد. شما میتوانید برای سفارش طراحی PCB این مدار از طریق فرم تماس با ما اقدام کنید.

 

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

دیدگاهتان را بنویسید