مدار ساده یک سنسور تشخیص نور محیط

یکی از سنسورهای پرطرفدار در دنیای الکترونیک سنسور تشخیص نور محیط است که در صنایع مختلف از جمله خانه های هوشمند نیز استفاده می شود. برای آشنایی با این سنسور و همچنین معرفی یک مدار ساده برای راه اندازی این سنسور در ادامه با ما همراه باشید.

این سنسور با جمع کردن و بدست آوردن انرژی در محیط برای مانیتور کردن ضربان قلب، روشنایی خانه مثلا حمام و کنترل از راه دور دستگاه های هواشناسی استفاده می شود. این اختراع باعث شده است تا استفاده از دستگاه ها ارزان تر، پرکاربردتر و دقت بالا باشند.

این سنسور یک فتورزیستور LDR به معنی light dependent resistor یعنی مقاومت وابسته به نور است که با تغییر نور این مقاومت تغییر می کند. همانند شکل زیر، با افزایش نور lux به معنی واحد نور، مقاومت اندازه گیری شده از LDR خیلی کاهش می کند به طوری که در تاریکی مقاومت خیلی زیاد و در روشنایی زیاد مقاومت خیلی کم است.

در شکل بالا از آپ امپ AD8226 برای راه اندازی LDR استفاده شده است این تقویت کننده قادر است با استفاده از LDR، گین بین ۱ تا ۱۰۰۰ بدهد. همان طور که در تصویر بالا می بینید ولتاژ خروجی آن به صورت زیر خواهد بود:

که در معادله بالا G گین تقویت کننده است هر چه گین بیشتر باشد قاعدتا ولتاژ خروجی بیشتر است. با فرض اینکه ولتاژ Vref و Vin- زمین شوند گین تقویت کننده به صورت زیر نوشته می شود:

فرمول بالا در دیتاشیت AD8226 موجود است و یک مقدار استاندارد برای تقویت کننده است. زمانی که مقدار LDR مشخص باشد این به معنی سطح روشنایی است. بنابراین یکی از ورودی های تقویت کننده مثلا Vin+ می توان ولتآژ ac یا dc به آن وصل کرد.

شکل بالا میزان و مقایسه بین ولتاژ های ورودی و خروجی از آپ امپ را نشان می دهد همان طور که می بینید ولتآژ ورودی سیگنال قرمز رنگ است که دامنه خیلی کم در حد دهم ولت دارد ولی بعد از تقویت کننده و اثر روشنایی این ولتاژ تقویت شده است و چون روشنایی مقاومت کمتر است ولتاژ خروجی دامنه بیشتری دارد و تاریکی مقاومت بیشتر و ولتاژ دامنه خروجی کمتری دارد.

شما می توانید برای سفارش این نوع برد و طراحی و ساخت PCB از طریق فرم تماس با ما اقدام کنید.

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

دیدگاهتان را بنویسید