راه اندازی و کار با پورت های میکرو AVR

میکروکنترلرهای AVR بسته به نوعشان دارای تعداد IO ورودی و خروجی های مختلفی هستند بطوری که میکروکنترلر ATmega32 دارای ۴ پورت ۸ بیتی در مجموع ۳۲ پین می باشد که می توان از هر کدام از آنها به عنوان ورودی و خروجی استفاده کرد. راه اندازی میکروکنترلرهای AVR دارای روش یکسانی می باشند که برای آنها از کامپایلر Code Vision AVR استفاده شده است.

io_ports_intro

در این پروژه از میکرو ATmega32 ساخت شرکت Atmel استفاده شده است که دارای ۳۲ پین ورودی و خروجی IO می باشد. همچنین در کد برنامه، از پورت A برای این منظور استفاده شده که پین A.0 و A.2 به عنوان خروجی و پین A.1 به عنوان کلید ورودی قرار گرفته است.

در ابتدا پین خروجی A.0 به مدت ۱۰۰ میلی ثانیه، خاموش و روشن (صفر و یک) می شود. با نوشتن دستور شرطی if در برنامه، تعیین شده است که اگر پین A.1 که ورودی و مانند کلید عمل می کند یک شود، خروجی A.2 صفر و در غیر اینصورت یک می شود. همچنین می توانید تعداد ورودی ها را نیز افزایش دهید.

نوشتن برنامه و سورس آن در قسمت while نشان می دهد که تمامی دستورات در این حلقه به طور مداوم تکرار می شود.

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

۱ دیدگاه

  1. سلام خسته نباشید.
    فرض میکنیم ۸ تا پایه پورت B مقادیر ۱و۲و۴و۸و… به ما میدن حالا اگه بخوایم مقادیر پایه ها جابجا بشه مثلا پورت ۲ مقدار ۳۲ رو برای ما برگردونه چجوری باید خودمون مقدار دهی کنیم . ممنون میشم راهنمایی کنید .

دیدگاهتان را بنویسید