مقدمات برنامه نویسی زبان c قسمت دوم

در قسمت قبل، مقدمات برنامه نویسی زبان c قسمت اول با ساختار برنامه نویسی، متغیرها و ثابت ها در برنامه نویسی زبان C آشنا شدید و در آنجا به قسمت های مختلف برنامه نویسی و انواع متغیرها و همچنین نحوه معرفی ثابت ها در زبان C آشنا شدید. در این قسمت می توانید قسمت های دیگر این زبان c را مشاهده کنید.

عملگرها

عملگرها یا اپراتورها، نشانه ها و عملیات های ریاضی هستند که در عبارات برنامه نویسی زیاد استفاده می شود و با آنها می توان دو یا چند متغیر را عملیات بر روی آن انجام داد. عملگرها انواع مختلفی دارند از جمله عملگرهای محاسباتی، عملگرها یکانی ، عملگرهای مقایسه ای، عملگرهای بیتی و منطقی و عملگرهای انتسابی و ترکیبی که در زیر می توانید مشاهده کنید:

عملگر محاسباتی به صورتزیر می باشد:

math-operator

عمگرهای یکانی: عملگرهایی می باشد که فقط بر روی یک عملوندانجام می شود که بصورت زیر می باشد:

yekani-operator

عملگرهای رابطه ای یا مقایسه ای: این عملگرها رابطه بین دو مقدار یا متغیر را معین می کنند و به صورت زیر هستند:

relation-operator

عملگرهای بیتی و منطقی: این عملگرها به صورت متعارف بر روی دو متغیر و عبارت منطقی که دارای ارزش درست و یا نادرست هستند استفاده می شود همچنین در زبان اسمبلی از این عملگرها بسیار کاربرد دارد.

logical-operator

عملگرهای انتسابی و ترکیبی: در زبان سی، علامت = به معنای مساوی نیست بلکه یک عملگر جایگذاری یا انتساب است. این عملگر باعث می شود که مقدار عملوند سمت راست آن در عملوند سمت چپ قرار بگیرد.

تعریف متغیرها در حافظه EEPROM

برای تعریف متغیر در حافظه EEPROM از کلمه کلیدی eeprom استفاده می شود و به صورت زیر است:

توجه داشته باشید که متغیر از نوع eeprom، فقط به صورت سراسری قابل تعریف شدن است.

قسمت دوم آموزش به پایان رسیده، منتظر قسمت های آینده باشید.

منبع : الکترونیک پروژه

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

دیدگاهتان را بنویسید