مقدمات برنامه نویسی زبان c قسمت اول

میکروکنترلرهای AVR براساس برنامه نویسی C یا بیسیک انجام می شود که اصول هر کدام از این زبان های برنامه نویسی با یک دیگر متفاوت می باشند. دستورات و حتی معرفی یک پایه و پین میکرو در این زبان های برنامه نویسی با هم فرق میکنند. برنامه نویسی میکرو به زبان سی معمولا در محیط برنامه کدویژن انجام می شود که در ادامه به این برنامه نویسی اشاراتی می شود.

ساختار برنامه نویسی

ساختار برنامه نویسی به زبان سی به صورت زیر می باشد:

در خط اول در این قسمت فایل سرآیند با نام میکرو به جال io/atmel قرار میگیرد. ممکن است در برنامه نویسی چندین فایل سرآیند داشته باشیم مانند فایل stdio.h یا math.h که هر کدام امکانات و توابع مخصوص خودشان را دارند.

در خط بعدی عبارات و متغیرات لازم معرفی می شوند برای مثال اگر از x در برنامه استفاده شود x را برای مثال یکی از پورت های میکرو معرفی می کنیم. در قسمت بعد دستورات اصلی برنامه در main نوشته می شود. بدین صورت که اگر دستور یا عبارت یا جمله ی تکراری داشته باشیم در آن قرار میگیرد.

اگر تابعی در برنامه نوشته شود در قسمت function قرار میگیرد، تابع های زیادی می توانیم بنویسیم و برای استفاده از توابع کافیست آن را در main برنامه فراخوانی کنیم.

در برنامه نویسی باید به چند نکته توجه داشته باشیم که برای اتمام هر دستور از (;) استفاده می شود بجز در قسمت define کردن !!! حداکثر طول دستور ۲۵۵ کاراکتر می باشد. توضیحات برنامه را با // (برای یک خط توضیحات) یا /* و */ (برای چند خط توضیحات) اعمال می کنیم.

متغیرها

متغیرها نامی برای محلی از حافظه می باشد که برای معرفی یک متغیر و حرف از آن استفاده می کنیم.

c-varibales

تعیریف متغیر به صورت زیر می باشد:

;نام متغیر       نوع متغیر

معرفی ثابت ها

ثابت ها مقادیری هستند که در برنامه قابل تغییر نمی باشند و بعد از تعریف در حافظه فلش قرار میگیرند. سه راه برای معرفی ثابت ها وجود دارد:

۱- استفاده از دستور const

۲- استفاده از دستور #define

۳ – استفاده از دستور flash

معرفی ثابت های به صورت زیر انجام می شود:

 

امیدوارم از این آموزش لذت برده باشین منتظر قسمت های بعدی این آموزش باشید.

منبع : الکترونیک پروژه

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

۱ دیدگاه

  1. پینگ بک: چشمک زدن LED با میکرو AVR | الکترونیک پروژه سایت تخصصی برق

دیدگاهتان را بنویسید