راه اندازی موتورهای DC و پله ای با AVR

موتورهای DC دارای مدارات درایو گوناگون و الگوریتم های مختلفی برای کنترل می باشند و این موتورها دارای امکانات و ویژگی هایی هستند که از ابزارهای گوناگون برای کنترل این موتورها استفاده می شود. یکی از این کنترل کردن ها، استفاده از میکروکنترلر AVR می باشد که دارای مزایای زیادی می باشد.

DC-motor

مهم ترین ویژگی موتورهای DC این است که جهت چرخش آنها با جریان عبوری از موتور تغییر می کند. به عبارتی دیگر اگر پلاریته و ولتاژ ورودی به موتور کم و زیاد شود سرعت و چرخش موتور نیز تغییر می کند که می توانیم به کمک میکروکنترلر آن را کنترل کرد.

برای موتورهای DC به کمک میکرو و با استفاده از روش تایمر کانتر و PWM می توان سرعت و جهت چرخش موتور را تغییر داد و موتورهای پله ای نیز بر اساس پله تغییر پیدا میکند و با صفر و یک کردن پایه های ورودی موتور می توان آن را کنترل کرد.

در زیر می توانید فایل آموزشی در این خصوص را دانلود و مشاهده کنید.

منبع : الکترونیک پروژه

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

2 دیدگاه ها

  1. سلام ممنون از سایتون
    فایل از سایت دانلود کردم رمز میخواد ؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید