در مورد سنسور جریان بدانید!

در بعضی از مدارات الکترونیکی اندازه گیری بعضی المان ها مانند جریان یک قطعه کاری سخت می شود، یکی از این روش ها استفاده از سنسور جریان می باشد که با عبور جریان این آی سی قدرت اندازه گیری جریان را دارد و کار بسیاری از مهندسان برق و الکترونیک را راحت تر می کند.

نحوه عملکرد این سنسور آن است که با عبور جریان در حالت AC و یا DC سیگنالی متناسب و مشخص تولید می کند که این سیگنال ممکن است خروجی دیجیتال، ولتاژ یا جریان آنالوگ باشد. سپس با استفاده از یک آمپرمتر می توان جریان عبوری را از این قطعه اندازه گیری کرد.

phidgets-30A-current-sensor

جریانی که می خواهیم اندازه بگیری ممکن است از نوع AC یا DC باشد. البته به جز سنسور جریان می توان از روش های مختلفی مانند زیر استفاده کرد:

استفاده از سنسورهای اثر هال که بر اساس اثر هال کار میکند بدین صورت که اگر جریانی از یک رسانا در جهت عمود بر میدان مغناطیسی اعمال شده عبور کند دارای اختلاف پتانسیل میان رخ های عمود بر جهت جریان و میدان مغناطیسی خواهد شد.

از روش های دیگر استفاده از ترانسفورماتور یا مدار کلمپ جریان ، استفاده از مقاومت که با اندازه گیری ولتاژ دو سر مقاومت می توان جریان آن را حساب کرد.

به کمک سنسور جریان فیبر نوری که روش جدیدی در اندازه گیری جریان می باشد نیز قادر به اندازه گیری آن می باشید. از دیگر روش های دیگر و شاید یکی از بهترین و ساده ترین مدارات الکترونیکی، آی سی های مخصوص در الکترونیک می باشد. این سنسورها انواع مختلفی دارند که دارای کاربردهای زیاد می باشند.

ACS712

یکی از این سنسورها ACS712 است که دارای هشت پایه می باشد که پایه های ۱ و ۲ و پایه ۳ و ۴ به هم وصل شده و جریان از این پایه ها عبور میکند و بر اساس جریان که عبور می کند ولتآژی در پایه ۷ بوجود می آورد که می توان با اندازه گیری آن جریان را بدست آورید. برای دانلود دیتاشیت می توانید اینجا را دانلود کنید.

منبع : ویکی پدیا ، الکترونیک پروژه

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

دیدگاهتان را بنویسید