تفاوت بین سطح CMOS و TTL

در برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیک سطوح منطقی و سیگنال از اهمیت زیادی برخوردار هستند. سطوح TTL و CMOS از جمله این سطوح هستند در ادامه با این سطوح آشنا می شوید.

سطح TTL برای سطح ترانزیستور به ترانزیستور استفاده می شود که کلاسی برای مدارات پیچیده می باشد. اسم این سطح از استفاده دو ترانزیستور Bipolar Junction یا BJT در طراحی هر گیت منطقی نام گذاری شده است. در حالیکه CMOS که مخفف کلمه های (Complementary Metal Oxide Semiconductor) می باشد گونه دیگری از آی سی هایی است که از ترانزیستورهای اثر میدان FET در طراحی استفاده می شود.

نتیجه دیگری که از CMOS می توان فهمید که در مقایسه با آی سی های TTL گسترده ی تنوع بیشتری در گیت های منطقی با ماده مشابه دارد. یک گیت منطقی در یک آی سی CMOS شامل دو FET است در حالی که آی سی TTL می تواند شامل بیش از تعداد لازم باشد.

آی سی های TTL قدرت بیشتری نسبت به آی سی های CMOS دارند. مصرف توان آی سی CMOS به فاکتورهای کمی وابسته است. یکی از فاکتورهای اصلی در مصرف توان، نرخ کلاک می باشد، که با مقادیر بیشتر می تواند مصرف توان بیشتری بدست آورد. به عبارت دیگر یک گیت تکی در یک آی سی CMOS می تواند در حدود ۱۰nW در حالی که آی سی TTL در حدود ۱۰mW توان دارد.

منبع:

Difference Between CMOS and TTL

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

دیدگاهتان را بنویسید