با باتری قلمی، منبع تغذیه ۳ ولتی درست کنید

منبع تغذیه از مدارات پیچیده با المان های سنگینی معمولا استفاده می شود اما درست کردن منبع تغذیه آزمایشگاهی در نوع خودش جالب می باشد. در این جا می توانید با استفاده از باتری قلمی، ولتاژی در حد ۳ ولت را بدست آوردید. در ادامه با الکترونیک پروژه همراه باشید.

درست کردن چنین منبع تغذیه ای بسیار آسان به نظر می رسد بطوری که با آی سی خاصی به نام TCL3525L-3 و با استفاده از خازن و سلف می توانید مداری ساده بسازید که ولتاژ باتری قلمی را به ۳ ولت تقویت کنید.

در قلب این مدار آی سی TCL3525L-3 قرار دارد که تبدیل کننده DC-DC با رنج ولتاژی مشخصی می باشد که می توانید به راحتی با ولتاژ کم ۰٫۷ ولت این آی سی را راه اندازی کنید. در این آی سی از ترانزیستور ۰٫۵ اهمی Mosfet و دیود یکسوکننده ۰٫۸۵ اهمی استفاده شده است که رنج جریان این آی سی در حد ۱۵۰ تا ۴۰۰ میلی آمپر می باشد. که دارای شش پایه است.

1.5v-to-3v-boost-converter

1.5v-to-3v-boost-converter

مدار این تبدیل کننده را در بالا می توانید مشاهده کنید. در این مدار از دو خازن و یک سلف استفاده شده است که بر اساس تصویر می توانید باتری را به پایه سوم آی سی بزنید و از پایه ۴ آن ولتاژ سه ولت را بگیرید. البته رنج جریان خروجی آن در حد ۶۵ میلی آمپر می باشد که برای استفاده آزمایشگاهی توصیه می شود.

دانلود دیتاشیت آی سی LTC3525L-3

اما اگر شما نتوانستید آی سی LTC را در بازار پیدا کنید می توانید از آی سی APE2902 استفاده کنید. مدار متفاوتی نسبت به بالایی دارد که شامل دیود زنر، سلف و خازن می باشد و حتی می توانید جریان خروجی تا ۱۰۰ میلی آمپر نیز استفاده کنید.

ape2902-1.5-to-3v-converter

دانلود دیتاشیت آی سی APE2902-3

منبع : الکترونیک پروژه ، electroschematics

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

دیدگاهتان را بنویسید