آشنایی با فیلتر میان ناگذر Band Stop Filter

  • توسط elecpro
  • خرداد ۱۱, ۱۳۹۸
  • دیدگاه غیر فعال شده است

در الکترونیک فیلترهای زیادی برای پردازش سیگنال و عبور و ارسال سیگنال وجود دارد یکی از این فیلترها میان ناگذر است. که در ادامه به این موضوع می پردازیم.

فیلتر میان ناگذر همان طور که از اسمش پیداست به فیلتری می گویند که فرکانس های میانی سیگنال را عبور ندهد. مثلا اگر سیگنالی با فرکانس های مختلفی ارسال شود در میانه راه، بازه مشخصی از فرکانس ها را عبور دهی نمی دهد. از این نوع فیلتر برای سیستم های صوتی بیشتر استفاده می شود آنجا که می خواهند برای حذف نویز فرکانس مشخص نویز را عبور ندهند. به همین دلیل می توان فرمول های زیر را برای این فیلتر بدست آورد.

این فیلتر از دو فرکانس بالایی و پایینی تشکیل شده است که معمولا فرکانس پایینی کوچکتر از فرکانس بالایی است:

فرمول های این دو فرکانس به صورت زیر می باشند:

پهنای باند این فیلتر نیز به صورت زیر می باشد:

به همین دلیل تمامی فرکانس هایی که بین فرکانس high و فرکانس low هستند بعد از فیلتر شدن حذف می شوند و تمامی فرکانس ها از فیلتر عبور می کنند. مدار زیر نمونه ی یک فیلتر میان ناگذر می باشد که با سه المان مقاومت خازن و سلف تشکیل شده است.

برای بدست آوردن فرکانس اصلی می توان همانند مدار LC عمل کرد و فرمول استفاده شده در آن مدار برای این مدار نیز کاربرد دارد به همین دلیل فرمول ها به صورت زیر می باشند:

برای این که تصور کنید چگونه این فیلتر عمل می کند می توان سیگنالی به مدار داد و نموداری مشابه نمودار زیر از خود نشان می دهد.

همان طور که مشاهده می کنید فرکانس های بین فرکانس high و low از خود عبور نمی دهد.

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.