فیلتر میان گذر Band Pass Filter

  • توسط elecpro
  • خرداد ۱۱, ۱۳۹۸
  • دیدگاه غیر فعال شده است

یکی دیگر از فیلترهای سیگنال های الکترونیکی فیلتر میان گذر می باشد. از این نوع فیلتر در جاهای مختلفی استفاده می شود که در ادامه به این موضوع پرداخته می شود.

این فیلتر همان طور که از اسمش پیداست با فیلتر کردن قسمت میانی سیگنال و حذف سایز فرکانس ها، فرکانس های خاصی را عبور می دهد. از این نوع فیلتر برای حذف نویز و همچنین استفاده از باند خاصی از فرکانس ها در فرکانس های رادیویی استفاده می شود.

یک فیلتر میان گذر ممکن است از فیلتر RL بالا گذر ساخته شده باشد که دارای فرکانس های بالایی و فرکانس پایینی می باشد. مانند سایر فیلترها این نوع فیلتر از دو فرکانس high و low تشکیل شده است که فرمول های زیر مربوط به این نوع فیلتر می باشند.

و رابطه پهنای باند و دو فرکانس بالایی و پایینی این فیلتر از رابطه زیر بدست می آید:

در این نوع فیلتر فرکانس هایی که بین فرکانس بالایی و پایینی وجود دارند از فیلتر عبور می کنند و سایر فرکانس ها حذف می شوند. می توان این فیلتر را به صورت زیر مدل کرد:

همچنین از پاسخ فرکانسی مدار RL می توان فرکانس میانی را بدست آورد:

همان طور که در فرمول ها مشاهده می شود برای بدست آوردن فرکانس میانی از روابط بالا استفاده می شود.

نمودار این فیلتر به صورت زیر است:

که همان طور مشاهده می شود فقط فرکانس های بین low و high از فیلتر عبور می کنند و بقیه فرکانس ها حذف می شوند.

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.