آشنایی با میکروکنترلرهای AVR

میکروکنترلرهای AVR محصول شرکت Atmel می باشند که از میکروهای پرمصرف در بازار برق و الکترونیک هستند. این میکروها در کاربردهای گوناگون در صنعت و پروژه های دانشگاهی و تحقیقاتی استفاده زیادی می شود البته به خاطر فرکانس پایین این نوع میکروها در صنعت و پروژه های حساس با فرکانس بالا از این میکروکنترلرها استفاده کمتری می شود.

این میکروکنترلرها ساخت شرکت ATMEL دارای سه خانواده اصلی زیر می باشند:

۱ – میکروکنترلرهای سری AT90S (سری کلاسیک)

۲ – مکروکنترلرهای سری AT tiny

۳ – میکروکنترلرهای سری ATmega

avr-board

فناوری های ساخت میکرو

فناوری استفاده شده در ساخت این میکروکنترلرها شامل RISC و CISC می باشد که RISC مخفف کلمه ی Reduced Instruction Set Computer کامپیوتر با مجموعه دستورات کاهش یافته می باشد در این معماری دستورات سریع تر اجرا می شوند اما نوشتن برنامه مشکل تر است. در معماری CISC مخفف complex Instruction Set Computer می باشد که دستورات پیچیده ولی نوشتن برنامه در این معماری آسان تر است

برنامه نویسی میکروکنترلرهای AVR

برنامه نویسی تمامی میکروکنترلرهای AVR به زبان C و بیسیک نوشته می شود که برای هر کدام از زبان های برنامه نویسی کامپایلرهایی وجود دارد. از جمله کامپایلرهای معروف برای زبان C نرم افزار CodeVision AVR و برای برنامه نویسی به زبان بیسیک معمولا از نرم افزار BASCOM Avr استفاده می شود.

تمامی برنامه های نوشته شده در این کامپایلرها برای تمام میکروکنترلرهای Atmel به شیوه یکسان ولی با رجیسترها و ثبات های متفاوتی می باشند. که برای برنامه نویسی این میکروکنترلرها باید به دیتاشیت مخصوص آن میکرو مراجعه کرد.

avr-board-2

امکانات میکروکنترلرها

میکروکنترلرهای AVR دارای امکانات و ویژگی های خاصی هستند که معمولا در دیگر میکروها نیز استفاده می شود از امکانات این میکروها می توان به قابلیت استفاده از تایمرها، واحد آنالوگ به دیجیتال ADC ، سیستم ریست نرم افزاری، مقایسه کننده آنالوگ، رابط سریال USART، رابط سریال دو سیم TWI، وقفه ها، Boot Loader، رابط JTAG و برنامه اشکال زدایی Debug، مدیریت توان، ارتباط از طریق پورت USB، کارت های حافظه MMC/SD، صفحه نمایش های گرافیکی نام برد که هر کدام تنظیمات مخصوص به خودشان را دارند.

خانواده میکرو ATtiny

این گروه از خانواده میکروکنترلر AVR برخلاف اسم کوچکی که دارند، دارای حافظه CPU قدرتمند و حافظه ۴ کیلوبایتی فلش هستند، حافظه SRAM  و حافظه EEPROM دارای ۱۲۸ بایت هستند. به خاطر سایز کوچکی که دارند معمولا در مدارهایی که حجم آن مهم است استفاده می شوند.

خانواده میکرو ATmega

این میکروها ساخت شرکت ATMEL و دارای ظرفیت حافظه های مختلفی می باشند به طور مثال مدل ATmega8 دارای حافظه ۸کیلوبایت و ATmega32 دارای حافظه ۳۲ کیلوبایتی فلش هستند و از این میکروها در تمامی پروژه های تحقیقاتی، دانشگاهی، در موارد کمتر در صنعت استفاده می شود و روز به روز در حال پیشرفت و افزایش تکنولوژی هستند.

خانواده کلاسیک AT90S

این میکروها، امکانات و توانایی های بیشتری نسبت به خانواده tiny دارند که می توان به افزایش حافظه برنامه، حافظه داده و … اشاره کرد. از جمله مدل های این میکروها می توان به AT90S1200 ، AT90S2313 و AT90S2323 نام برد.

بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

3 دیدگاه ها

  1. به نظرم خیلی خوبه ادامه بدید

دیدگاهتان را بنویسید