مدار پر کننده ی خودکار مخزن کولر آبی

  • توسط elecpro
  • فروردین ۲۱, ۱۳۹۷
  • دیدگاه غیر فعال شده است

با نزدیک شدن به تابستان رونق استفاده از کولر آبی زیاد شده است به طوری که یکی از مسایل مهم پر بودن مخزن کولر آبی است که اگر به صورت اتوماتیک انجام شود برای کاربر بسیار راحت تر است تا از نگرانی کم بودن مخزن کولر آبی کم شود در زیر می توانید از مدار الکتریکی که توضیح داده می شود استفاده کنید.

مدار به صورت زیر می باشد. این مدار شامل آی سی NE555 زمان سنج، ترانزیستور T1، دیود، و رکه ۱۲ ولتی می باشد که S1 و S2 در این مدار سوییچ های مغناطیسی هستند که در بالا و پایین مخزن قرار میگیرند. آی سی IC1 شبیه به مد بی استابل می باشد تنها تفاوت این است که s1 به جای پین ۴ به پین شماره ۶ وصل می شود.Circuit-diagram-of-automatic-water-refiller-for-air-coolers

دو سوییچ مغناطیسی S1 و S2 در بالا و پایین مخزن آب مانند شکل زیر قرار میگیرند که بتوانند مقدار آب را تشخیص دهند. به طوری که S1 در بالا و S2 در پایین قرار میگیرد.

Reed-switch-arrangement-on-the-cooler-tank-500x390

اگر سطح آب پایین برود کلید S2 عمل کرده و پایین ۲ آی سی زمین می شود در نتیجه ولتاژ پین ۲ کمتر از ۱/۳Vcc می شود و خروجی IC1 افزایش پیدا می کند. در این صورت رله عمل می کند و شیر آب برای ورود آب به مخزن باز می شود و مخزن پر می شود. برعکس زمانی که سطح آب بالا برود و تانک پر باشد سطح مغناطیسی سوییج S1 را قطع می کند پین ۶ IC1 بالاتر از ۲/۳Vcc می رود و خروجی کم می شود در نتیجه رله قطع شده و جریان آب بسته می شود.

برای سفارش مدار PCB این مدار الکترونیکی می توانید از فرم تماس با ما اقدام کنید.

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.