راه اندازی سنسور اثر انگشت با آردوینو

یکی از لذت بخش ترین قسمت های الکترونیک سنسور اثر انگشت است که امروزه کاربرد بسیار زیادی در جامعه دارد. این سنسور تمام الکترونیک و با استفاده از پروتکل های خاصی با رابط های جانبی میکرو قابل راه اندازی است. می توان با میکروهای ساده ای نیز با این سنسور کار کرد که در این جا با استفاده از ماژول آردوینو این کار انجام شده است.

عملکرد این سیستم با استفاده از الگوریتم تطبیقی (matching) انجام می شود. به این صورت که این سنسور اثر انگشت قبلی را در حافظه دارد و اثر انگشت جدید با قبلی مقایسه می شود. 

یکی از کاربردهای این سنسور در باز کردن درب منزل است. به این صورت که اگر اثر انگشت با اثر انگشت موجود در حافظه مطابقت داشته باشد درب باز می شود. از دیگر کاربردهای این سنسور می توان در موارد امنیتی نیز استفاده کرد. در این جا به راه اندازی این سنسور با استفاده از ماژول آردوینو می پردازیم.

توضیح مدار الکترونیکی

مداری که در زیر مشاهده می کنید با استفاده از منبع ۱۲ ولت کار می کند. ماژول آردوینو به ولتاژ ۵ ولت احتیاج دارد ولی قفل الکتریکی به ۱۲ ولت نیاز دارد. مدل آردوینو استفاده شده در این پروژه Arduino UNO می باشد.

مغز این مدار آردوینو است که بر پایه میکرو Atmega328/Atmega328P می باشد. این ماژول ۱۴ ورودی/خروجی، ۶ ورودی آنالوگ و حافظه فلش ۳۲کیلویی دارد همچنین از کریستال ۱۶ مگاهرتز، رابط USB، و دکمه ریست بهره می برد که می توانید این برد را از اینجا سفارش دهید.

سنسور اثر انگشت مدل R305 است که می توانید آن را از اینجا سفارش دهید. این سنسور با استفاده از رابط سریال UART کار می کند. شما می توانید اثر انگشت را در آن با نسبت ۱:۱ و ۱:n ذخیره کنید. پین های TX و RX به ماژول آردوینو متصل می شود.

در این پروژه از ماژول LCD برای نمایش اطلاعات کاربر استفاده شده است. همچنین شما می توانید از یک قفل سلونوئیدی با استفاده از CON3 در این پروژه برای باز کردن درب استفاده کنید. که می تواند با استفاده از نیروی الکترومغناطیسی، ذغال موجود در خودش را با استفاده از یک آرمیچر حرکت دهد. 

َما می توانید برای سفارش کد این پروژه از طریق فرم تماس با ما ارتباط برقرار کنید.

قبلی «

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

دیدگاهتان را بنویسید