در مورد تکنولوژی OLED چه می دانید؟

این روزها با واژه OLED در تلویزیون های جدید برخورد کرده اید. پیش خودتان گفته اید که این OLED که میگویند چه چیزی است چه فرقی با تلویزیون های OLED دارد آیا عمر این تلویزیون ها بیشتر است یا کمتر؟ و بسیاری سوالات دیگر که ذهن شما را در گیر می کند. در ادامه با الکترونیک پروژه همراه شوید تا با این تکنولوژی آشنا شوید.

LG Launches OLED TV Photo

واژه OLED مخفف organic lighting-emitting diode به معنی دیودهای نورانی ارگانیک می باشد که حالت جامد تکنولوژی LED در تلویزیون های هوشمند می باشد و تفاوت این تلویزون ها با LED در نوع لایه بندی صفحه نمایش آن می باشد. در این تکنولوژی OLED، صفحه نورانی شامل فیلم های بسیار باریک بین دو هادی (آند و کاتد) قرار داده می شود که وقتی اختلاف پتانسیلی بین آند و کاتد بوجود می آید نور تولید می شود.

این خاصیت مهم OLED باعث شد که تلویزیون های صفحه خمیده نیز با همین تکنولوژی اختراع شوند. وقتی که از این خاصیت استفاده کنند دیگر احتیاجی به تابش کریستال مایع مانند تکنولوژی به کار رفته در تلویزیون های LCD نمی باشد حتی نور و کیفیت صفحه نمایش نیز در تلویزیون های OLED افزایش پیدا کرده است.

ساختار تکنولوژی OLED

بر خلاف تکنولوژی LED در تلویزیون های OLED از دو صفحه آند و کاتد در بالا و پایین استفاده شده که بین این صفحه، صفحه های دیگری نیز قرار می گیرد. لایه های آن به صورت زیر می باشد:

لایه Substrate: پایه ترین و زیر ترین لایه OLED را تشکیل می دهد که می تواند از جنس شیشه نیمه شفاف یا ماده فویل باشد.

لایه آند: وقتی که اختلاف پتاسیلی رخ بدهد، آند الکترون ها را از دست می دهد (حفره میگیرد).

لایه Organic: این لایه ها که در بالای لایه آند قرار میگیرند عموما از مواد کربن یا هیدروژن ساخته می شوند که شامل پلیمرهای رسانا می باشند.

لایه رسانا: از مولکول های پلاستیکی ارگانیک تشکیل یافته است که برای انتقال حفره ها از آند استفاده می شود.

لایه انتشار: این لایه از مواد ارگانیک مانند پلیمرها یا مولکول های ارگانیک استفاده می شود و تنها تفاوت آنها در لایه های انتشار می باشد.

لایه کاتد: زمانی که جریانی در OLED بوجود آمد این لایه وظیفه تزریق الکترون ها بر روی صفحه نمایش را دارد. بسیاری از مواد مانند آلومینیوم و کلسیم در کاتد هستند و ممکن است انتقال پیدا کنند یا نکنند.

لایه های ساختار OLED را می توانید در زیر مشاهده کنید.

OLED-structure

انتشار نور

مانند LED ها، OLED از تابش فسفری الکترون استفاده می کند. بدین معنی که OLED با استفاده از لایه هایی که در بالا دیدید می تواند نور را بدون تولید گرما یا سوختن الکترون انجام دهد. که مراحل انجام انتشار نور توسط OLED به صورت زیر می باشد:

منبع تغذیه ای که برای OLED استفاده می شود اختلاف پتانسیلی بین آند و کاتد ایجاد می کند.

جریانی از کاتد به آند برقرار می شود که کاتد قادر خواهد بود الکترون ها را از لایه انتشار بگیرد. زمانی که الکترون ها از لایه انتشار عبور کردند به لایه رسانا انتقال پیدا میکنند در این موقع آند الکترون هایی که از کاتد گرفته است را از بین می برد.

الکترون ها حفره های الکترونی که بین لایه های انتشار و رسانا وجود دارد را پیدا خواهند کرد و الکترون جای حفره قرار می گیرد و انرژی الکترون افزایش پیدا میکند. این انرژی برای قرارگیری الکترون در حفره ها لازم است.

زمانی که الکترون در جای حفره ها قرار گرفت، انرژی آزاد و نور ساطع می شود.

نوع رنگی که ساطع می شود بستگی به مولکول های ارگانیک دارد. برای تغییر رنگ سازنده های تکنولوژی OLED مولکول های خاصی را در لایه قرار می دهند.

امروزه تلویزیون هایی با تکنولوژی OLED قطعا از تلویزیون های LED کیفیت و وضوح تصویر بالایی دارند اما به خاطر تکنولوژی که در آن قرار گرفته است عمر این تلویزیون ها کمتر از LED می باشد. شرکت های مختلفی از جمله سامسونگ و ال جی در حال حاضر از این تکنولوژی در ساخت تلویزیون ها استفاده می کنند.

منبع : الکترونیک پروژه ، allaboutcirciuts

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید