راه اندازی سون سگمنت در میکرو

راه های مختلفی برای نمایش شماره به کمک میکرو وجود دارد یکی از این روش ها سون سگمنت است که شامل LED هایی در خودش است که بر اساس پایه هایی که در روی آن قرار دارد امکان روشن شدن و خاموش کردن این چراغ ها وجود دارد. به کمک میکرو میتوان این دیودهای نورانی را روشن و خاموش کرد.

سون سگمنت شامل ۷ چراغ LED است که به صورت زیر نشان داده می شود. از سون سگمنت ها برای نمایش اعداد استفاده می شود که می توانید اعداد صفر تا ۹ را در هر یک از این سگمنت ها نشان دهید. سون سگمنت ها دو نوع می باشند:

  • آند مشترک
  • کاتد مشترک

7seg

در آند مشترک برای روشن کردن چراغ ها بایستی پایه های آن را زمین کرد ولی در کاتد مشترک با وصل کردن به تغذیه می توان آن ها را روشن کرد.

کد نویسی این برنامه به صورت زیر می باشد:

از میکرو Atmega16 برای این پروژه استفاده شده است و چون از وقفه در این برنامه استفاده کرده ایم از فایل سرآیند delay.h  استفاده شده است.

چون قصد نشان دادن اعداد صفر تا ۹۹ را داریم از دو پورت هشت بیتی C و D استفاده شده است. این دو پورت را خروجی و دارای مقدار صفر قرار داده ایم. همچنین دو متغیر i و j را با مقدار اولیه صفر قرار دادیم که در ادامه به کار برده می شود.

برای تبدیل شماره LED های سون سگمنت به هگز از نرم افزاری استفاده شده است که می توانید آن را در آخر این مطلب دانلود کنید.در این برنامه هر LED میخواهید روشن کنید و سپس فایل هگز آن چراغ ها را به شما نشان می دهد که در میکرو استفاده کنید. ما برای راحتی این کارها را انجام داده ایم و اعداد صفر تا ۹ در بردار segment قرار داده شده که در کدها مشاهده می کنید.

بر اساس حلقه ی ۱۰ تایی که نوشته شده است پورت C به عنوان دهگان و پورت D به عنوان یکان انتخاب شده است و کدهای برنامه را می توانید در بالا مشاهده کنید. براساس این کدها، یکان شمرده می شود و تا زمانی که به نه رسیده باشد یک عدد از بردار صدگان اضافه و نشان داده می شود و این کار تا عدد ۹۹ ادامه پیدا میکند.

منبع : الکترونیک پروژه

قبلی «
بعدی »

فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته برق الکترونیک دانشگاه صنعتی جندی شاپور , و دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه شهید بهشتی، علاقه زیاد به برنامه نویسی AVR و ARM و DSP و طراحی مدار PCB از علایق می باشد و همچنین دارای 5 سال سابقه کاری مرتبط با الکترونیک دارم.

دیدگاهتان را بنویسید